BIESIADA ZIEMNIACZANA JUŻ ZA NAMI!

Za nami Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem, która odbyła się 24 sierpnia 2013 r. na placu przed biblioteką w Gorcach. Tradycyjnie już impreza zgromadziła mnóstwo miłośników doskonałej zabawy oraz amatorów kartoflanych przysmaków.

Tegoroczna edycja biesiady była wyjątkowa, miała bowiem nie tylko charakter biesiadno-rozrywkowy ale również charytatywny.  Podczas imprezy z powodzeniem przeprowadzono zbiórkę publiczną na rzecz osób poszkodowanych w wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Traugutta w Boguszowie-Gorcach.

Program jak przystało na imprezę biesiadną obfitował w atrakcje kulinarne, muzyczne, a nawet akrobacje cyrkowe w wykonaniu młodych artystów z Podgórzyna. O oprawę muzyczną zadbały Kapela Podwórkowa LEWINIACY oraz zespół BIAŁY DYLIŻANS.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się ziemniaczane degustacje, przy których wystawione zostały kwestorskie puszki. Za przysłowiowy „wrzut do puszki” pracownice biblioteki serwowały uczestnikom imprezy kremową zupę ziemniaczaną własnej roboty i wiejski chleb okraszony smalcem, członkowie Klubu Sportowego Górnik wspierani przez radną Renatę Stec oraz Natalię Łagan bibliotekarza MBP-CK smażyli frytki i kotlety ziemniaczane. Panie z „Klubu Igiełka” zadbały natomiast o pyszne domowe ciasto. Swoje stoisko miała również pani Halina Bieniecka, która nie tylko oferowała wspaniałe langosze z gulaszem ale również upiekła okazały tort, który wylicytowano podczas imprezy na rzecz poszkodowanych. Do stoisk bez przerwy ustawiały się długie kolejki, więc nie powinien dziwić fakt, iż zużyto blisko 100 kilogramów ziemniaków i 7 litrów oleju, a kwestorskie puszki szybko napełniały się datkami.

Dzięki ofiarności uczestników imprezy oraz osób angażujących się w zbiórkę publiczną udało się zebrać blisko 1.800 zł.

Ważnym elementem imprezy, jak co roku, była rywalizacja o Statuetki Mistrza Potrawy Ziemniaczanej, zaprojektowane i wykonane przez Elżbietę Gajewską, Dyrektora MBP-CK.

Jurorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż do konkursu zgłoszono aż 25 potraw – było więc czego próbować.

Zgodnie z decyzją jury w składzie:

1.             Izabela Katarzyna Mrzygłocka – Posłanka na Sejm RP

2.             Agnieszka Kołacz – Leszczyńska  – Posłanka na Sejm RP

3.             Józef Piksa – Starosta Wałbrzyski

4.             Andrzej Lipiński – Z-ca Starosty

5.             Ladislav Koldrt – Z – ca Starosty  Miasta  Smiřice

6.             Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc

7.             Jolanta Woźniak – Przewodnicząca Rady Miejskiej

8.             Rudolf Sobczyk – Sekretarz Miasta Radzionkowa

9.             Stanisław Trzaskowski – Burmistrz Dobrego Miasta

10.         Jarosław Michalski – szef kuchni Karczmy Zagłoba w Świdnicy

11.         Andrzej Chojnacki –  Karczma Zagłoba w Świdnicy

przyznano następujące nagrody :

w kategorii „potrawa na ciepło”

I miejsce – Aurelia Krejner

II miejsce – Helena Plebańska

III miejsce – Małgorzata Lewandowska

w kategorii „potrawa na ziemno

I miejsce – Barbara Jakubiak

II miejsce – Małgorzata Lewandowska

III miejsce – Bożena Milke

Wręczono ponadto „Nagrodę specjalną Biesiady Ziemniaczanej pod Mniszkiem”, którą za całokształt sztuki kulinarnej otrzymała wielokrotna uczestniczka konkursu – Pani Halina Bieniecka.

Laureatki oprócz pamiątkowych statuetek otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowali: Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik oraz Elżbieta Gajewska Radna Powiatu Wałbrzyskiego.

/Katarzyna Bernaś/