Covid 19, aktualne rekomendacje Biblioteki Narodowej

• 4 listopada 2020
  • Drodzy czytelnicy pragniemy poinformować Was, że na chwilę obecną pozostajemy dla Was otwarci na dotychczasowych zasadach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Poniżej znajdą Państwo najnowsze rekomendacji Biblioteki Narodowej dotyczące Covid-19. Pamiętajcie o obowiązku zasłania ust i nosa, dezynfekcji rąk przy wejściu, oddawaniu książek do poustawianych przy drzwiach koszy oraz zachowaniu bezpiecznego odstępu między sobą. Jeśli chcecie zamówić sobie konkretne pozycje możecie do nas zadzwonić na nr 74 8449 284 lub zrobić to przez katalog internetowy.

„Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej. Ponieważ biblioteki publiczne wykonują zadania o charakterze publicznym i w tym zakresie dotyczy je rozporządzenie z 2 listopada, należy przenieść do pracy zdalnej tych pracowników, którzy nie wykonują „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. Pracownicy, którzy wykonują „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom”, niemożliwe do wykonywania w ramach pracy zdalnej, czyli zajmujący się bezpośrednią obsługą użytkowników (czytelników) biblioteki mogą pracować w bibliotece (stacjonarnie). Jeśli nie ma przeciwwskazań epidemicznych dotyczących konkretnych bibliotek (np. zakażeni pracownicy, małe pomieszczenia nie pozwalające na zachowanie dystansu oraz wietrzenie) można prowadzić wypożyczanie na zewnątrz oraz udostępnianie w czytelniach. Drugą grupę pracowników, którzy mogą pracować stacjonarnie stanowią osoby konieczne do wykonywania „zadań niezbędnych ze względu na potrzeby jednostki”, np. pracownicy obsługi i ochrony.Biblioteka Narodowa zachęca do takiej organizacji pracy, aby jak najwięcej pracowników mogło pracować zdalnie. Przypominamy o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego. Przypominamy również, że Biblioteka Narodowa nie rekomenduje organizacji wydarzeń, spotkań i konferencji innych niż on-line.

plakat informujący o pracy biblioteki