Ogólnopolski Konkurs o Srebrny Liść Chmielu

• 21 listopada 2013
  • Za nami już Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  o Srebrny Liść Chmielu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Uroczystość odbyła się 16 listopada w bibliotece w Gorcach (Filia nr 4 MBP-CK).

Tegoroczna edycja konkursu miała wyjątkowy charakter nie tylko ze względu na frekwencję na widowni ale przede wszystkim ze względu na olbrzymią ilość poetów z całej Polski (oraz z zagranicy) którzy zgłosili swój udział w boguszowskim konkursie. Jurorzy: Marta Fox – poetka, powieściopisarka, eseistka, Marlena Jasińska Denst – filolog, teatrolog oraz Antoni Matuszkiewicz – poeta, dramaturg – aby wyłonić laureatów przeczytali i ocenili aż 717 utworów poetyckich, nadesłanych przez 160 artystów!

W uroczystym podsumowaniu konkursu udział wzięli niemal wszyscy laureaci oraz miłośnicy poezji i dobrej muzyki. Organizatorzy zadbali o nastrojowy klimat imprezy, sugestywną scenografię oraz oprawę artystyczną. Prawdziwy zachwyt publiczności wzbudził występ Mirosławy Żak – aktorki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Charyzmatyczna artystka zaprezentowała recital poezji śpiewanej, składający się z autorskich utworów, w który wplecione zostały wiersze tegorocznych laureatów. Po koncercie, w kuluarowych rozmowach zarówno widzowie jak i nagrodzeni poeci nie kryli wzruszenia wywołanego interpretacją poezji w wykonaniu tej utalentowanej aktorki.

Punktem kulminacyjnym Gali Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Srebrny Liść Chmielu była ceremonia wręczenia nagród, której  wspólnie z jurorami dokonały: Sekretarz Miasta Irena Dzilińska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej – Jolanta Woźniak.

Wzorem lat ubiegłych laureaci obok nagród pieniężnych otrzymali – srebrne liście chmielu – symbol boguszowskiego konkursu.

W trzech kategoriach konkursowych nagrody zdobyli:

w kategorii „dzieci i młodzież do 15 r. ż.”:

I Miejsce – Iga Skrzypczak (Luboń)

II Miejsce – Magdalena Kujawska z (Bieniów)

III Miejsce – Antonina Chmielewska (Kraków)

Wyróżnienie – Julia Sadowska (Warszawa)

Wyróżnienie – Weronika Tupaj (Karniowice)

Wyróżnienie Marty Fox – Anna Kuśmierek (Wilkowiecko)

w kategorii „przed debiutem”

I Miejsce – Tomasz S. Mielcarek (Londyn)

II Miejsce – Maciej Olejnik (Bydgoszcz)

III Miejsce – Ewa Włodarska (Kraków)

Wyróżnienie – Piotr Zemanek (Bielsko – Biała)

Wyróżnienie – Anna Gęsikowska (Koniecpol)

w kategorii „po debiucie”

I Miejsce – Ewelina Kuśka (Jastrzębie Zdrój)

II Miejsce – Katarzyna Zychla (Żary)

III Miejsce – Zdzisław Drzewiecki (Biały Bór)

Wyróżnienie – Andrzej Ziobrowski (Nowa Huta)

Wyróżnienie – Tadeusz Zawadowski (Zduńska Wola)

Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje oraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu o Srebrny Liść Chmielu.

/Katarzyna Bernaś/

DSCN2675[1]