Ziemniaczane święto pod Mniszkiem !

 • 31 sierpnia 2015
 • Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach zorganizowała Biesiadę Ziemniaczana pod Mniszkiem. Celem Biesiady Ziemniaczanej jest kultywowanie i wspieranie regionalnych tradycji folklorystycznych i kulinarnych, a nade wszystko integracja środowiska lokalnego. Nieodłącznym elementem Biesiady jest zatem konkurs kulinarny o „Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej”, do którego zgłaszać mogą się wielbiciele dań ziemniaczanych z terenu Dolnego Śląska.
  Tegoroczna edycja biesiady była nie lada gratką zarówno dla miłośników kartoflanych przysmaków jak również wszystkich tych, którzy w atmosferze doskonałej zabawy pragnęli pożegnać wakacje, bowiem Biesiada odbyła się 29 sierpnia czyli w ostatnią, wakacyjną sobotę.


  Program imprezy obfitował w atrakcje kulinarne oraz muzyczne. Nie zabrakło degustacji ziemniaczanych potraw. Podczas tegorocznej imprezy mieliśmy okazję wysłuchać występu uczniów ze szkoły muzycznej w Smiricach oraz Chóru Sonoro pod kierownictwem pani Barbary Stolarczyk. Natomiast do samego końca imprezy zgromadzona publiczność bawiła się z kabaretem Książę Lipin i Przyjaciele, którzy swoimi dowcipami oraz anegdotami rozbawiali publiczność do łez. Organizatorzy nie zapomnieli o naszych najmłodszych milusińskich dla których specjalnie przygotowana była dmuchana zjeżdżalnia. Podczas Biesiady ziemniaczane przysmaki z powodzeniem serwowała pani Halina Bieniecka – znana boguszowska kucharka, która częstowała langoszami z gulaszem wołowym, ziemniaczanymi pączkami oraz kotletami.
  Ważny element imprezy stanowił jak co roku konkurs o Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż do konkursu zgłoszone zostały
  aż 22 potrawy – było więc czego próbować.
  Zgodnie z decyzją jury w składzie:
  • Lubos Tuzar – Starosta Smiric
  • Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc
  • Sylwia Dabrowska – Przewodnicząca Rady Miaskiej Boguszowa-Gorc
  • Jerzy Ratajczyk – Karczma „Zagłoba” w Świdnicy
  • Andrzej Chojnacki – Karczma „Zagłoba” w Świdnicy
  przyznano następujące nagrody :

  w kategorii „potrawa na ciepło”
  I miejsce – Anna Barczuk za potrawę „Cynamonowe ziemniaczki”
  II miejsce – Teresa Kozicka za potrawę „Kluski szarpane”
  III miejsce – Halina Bieniecka za potrawę „Kotlet egzotyczny w pierzynce ziemniaczanej”
  w kategorii „potrawa na zimno”
  I miejsce – Irena Friedrich za potrawę „Ziemniaczany jeżyk”
  II miejsce – Jana Urbanowa za potrawę „Bramborova babovka”
  III miejsce – Barbara Jakubiak za potrawę „Tort ziemniaczany jeż”

  Laureatki otrzymały nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również pamiątkowe statuetki zaprojektowane i wykonane przez panią Elżbietę Gajewską – Dyrektora MBP-CK.
  Wszystkim zgromadzonym uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i na kolejna Biesiadę Ziemniaczaną zapraszamy już dziś.

  biesiada ziemniaczana 052

  biesiada ziemniaczana 048

  biesiada ziemniaczana 043