Biennale Ekslibrisu i Malej Formy Graficznej

Jego nazwę trudno wymówić, na pewno jednak warto go mieć. Ekslibris, (łac. ex libris – z książek) to graficzny znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, lub z nazwą instytucji. Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki. Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury od 2002 r. organizuje Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej. Od 2008 r. patronem konkursu jest nieżyjący już boguszowski artysta grafik Henryk Grajek- również pomysłodawca przedsięwzięcia. Co roku do Boguszowa – Gorc napływa mnóstwo prac grafików z całego świata. Niektóre zaskakują innowacyjnością, inne znowu porywają tradycyjną i klasyczną formą. Wszystkie jednak cechuje wyraz zamiłowania twórcy do tej specyficznej formy sztuki. Jury w składzie: Marek Stanilewicz- przewodniczący, Anna Larina – Dzimira i Marzena Prokopowicz – Sawicka w kategorii „ekslibrisu” przyznało następujące nagrody: I miejsce Krzysztof Kmieć z Krakowa za „Yoko Inove”, II miejsce Tortill E. Larsen z Norwegii za ekslibris „ Tortill Elizabeth Larsen”, III nagroda Roman Mucha z Tomaszowa Lubelskiego za ekslibris „Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Poturzynie”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali otrzymali: Łukasz Cywicki z Rzeszowa, Stanislav Bojankov – Stanko z Bułgarii oraz Arkadiusz Burda z Zamościa. W kategorii „mała forma graficzna” zwyciężyli: I nagroda Michał Rygielski z Torunia za zestaw prac: „Java I”, „Java II” i „Java III”, II nagroda Jan Baczyński z Torunia za zestaw prac: Mazury – d”, „Przemijanie VIII” i „Przemijanie VII”, III nagroda Stanislav Bojankov – Stanko z Bułgarii za linoryt „ Landcape I”. Wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Krawcowi z Bydgoszczy oraz Zdzisławowi Szpakowi z Boguszowa – Gorc za linoryt „Kolejka do bankomatu Wałbrzych – Rynek”. Poza regulaminem przyznano Nagrody Specjalne: Nagroda Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc dla Josefa Dudka z Czech za zestaw 6 prac, Nagroda Sekretarza Miasta Boguszowa – Gorc  dla Fedaila Yilmaza z Turcji za zestaw 4 prac. Nagrodę Dyrektora Miejskiej biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach otrzymał Jurij Sychow – Hlazun z Ukrainy za „Exlibris CAFE’Pas Edvarda”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 listopada w Galerii Barbórka w Boguszowie – Gorcach, gdzie można obejrzeć wystawę pokonkursową nadesłanych prac do końca grudnia. W części artystycznej zaprezentowała się Joanna Kogut wykonując przepięknie jazzowe utwory wokalne oraz grupa taneczna MBP-CK prowadzona przez panią Kingę Hyrsz.