BIESIADA ZIEMNIACZANA JUŻ ZA NAMI!

Za nami 10 – jubileuszowa Biesiada Ziemniaczana pod Mniszkiem, która tradycyjnie odbyła się na placu przed biblioteką w Gorcach.

Tegoroczna edycja biesiady była nie lada gratką zarówno dla miłośników kartoflanych przysmaków jak również wszystkich tych, którzy w atmosferze doskonałej zabawy pragnęli pożegnać wakacje, bowiem biesiada odbyła się 25 sierpnia czyli w ostatnią, wakacyjną sobotę.

Program imprezy obfitował w atrakcje kulinarne oraz muzyczne. Nie zabrakło ziemniaczanych degustacji, a do tańca publiczność zagrzewały zespoły: Janicki oraz Sekret. Dla dzieci i młodzieży zagrał i zaśpiewał zespół FrÖgo, a najmłodszych zaproszono w Podróż do Kartoflandii.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się stoisko obsługiwane przez boguszowskich samorządowców na czele z Burmistrzem Waldemarem Kujawą – występującym w roli szefa kuchni. Przez cały czas trwania imprezy na wyżej wymienionym stoisku miał miejsce swoisty pokaz produkcji placków ziemniaczanych. Radni – Jolanta Woźniak, Renata Stec i Marceli Wiśniewski – obierali i ręcznie ścierali ziemniaki, doprawiali ciasto, a Burmistrz smażył je na rumiano i podawał publiczności. Do stoiska bez przerwy ustawiała się kolejka, więc nie powinien dziwić fakt, iż zużyto blisko 50 kilogramów ziemniaków i 4 litry oleju.

Podczas Biesiady ziemniaczane przysmaki z powodzeniem serwowała pani Halina Bieniecka – znana boguszowska kucharka, która częstowała langoszami z gulaszem wołowym, ziemniaczanymi pączkami, krokietami oraz kotletami. Pracownice biblioteki oferowały uczestnikom imprezy zupę ziemniaczaną własnej roboty oraz wiejski chleb okraszony smalcem i kiszonym ogórkiem. Panie z „Klubu Igiełka” zadbały o to, by można było skosztować pysznego domowego ciasta. Dodatkową atrakcją stały się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez instruktora, a zarazem Dyrektora MBP-CK – panią Elżbietę Gajewską, gdzie wszyscy zainteresowani mogli podejrzeć tajniki pracy z wikliną i ratanem.

Ważny element imprezy stanowił jak co roku konkurs o Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż do konkursu zgłoszone zostały aż 23 potrawy – było więc czego próbować.

Zgodnie z decyzją jury w składzie:

• Izabela Katarzyna Mrzygłocka – Posłanka na Sejm RP – przewodnicząca Jury
  • Augustyn Skrętkowicz – Za-ca Starosty Powiatu Wałbrzyskiego – Za-ca przewodniczącego Jury
  • Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc
  • Irena Dzilińska  – Sekretarz Miasta
  • Jolanta Woźniak – Przewodnicząca Rady Miejskiej
  • Tomasz Jancik – Szef kuchni, właściciel Restauracji „PARKOWA”

przyznano następujące nagrody :

w kategorii „potrawa na ciepło”

I miejsce – Maria Burzyńska za potrawę „pierogi ziemniaczane”

II miejsce – Jolanta Kaluch za potrawę „ziemniaczany przysmak”

III miejsce – Arletta Binder za potrawę „wieżyczki ziemniaczane wraz z kąskami w cieście”

w kategorii „potrawa na ziemno

I miejsce – Barbara Jakubiak za potrawę „Tort ziemniaczany”

II miejsce – Halina Bieniecka za potrawę „Pierniczki i rogaliki z ziemniaków”

III miejsce – Irena Friedrich za potrawę „Paszteciki ziemniaczane w cieście francuskim”

Laureatki otrzymały nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również pamiątkowe statuetki zaprojektowane i wykonane przez panią Elżbietę Gajewską – Dyrektora MBP-CK. Podczas Biesiady Ziemniaczanej Dyrektor biblioteki wręczyła specjale podziękowania za zaangażowanie w promocję i organizację imprezy – Burmistrzowi Waldemarowi Kujawie oraz radnym: Renacie Stec i Marcelemu Wiśniewskiemu.

Biesiada miała nie tylko charakter kulinarny i rozrywkowy, ale także charytatywny. Podczas wspólnej zabawy zorganizowano zbiórkę pieniędzy na rzecz Klubu Sportowego Górnik Gorce.

/Katarzyna Bernaś/

Patronat Medialny