Henryk Grajek – 8 rocznica śmierci

13 stycznia minęła 8 rocznica śmierci wielkiego boguszowskiego artysty Henryka Grajka. Zajmował się on malarstwem olejnym, dużą grafiką i znakiem książkowym tzw. ekslibrisem.

Henryk Grajek był wielkim twórcą i wielkim lokalnym patriotą. Człowiek niebanalny, niezwykły i inspirujący. Jako artysta – autentyczny. Jego twórczość wynikała z potrzeby pokazania prawdy i umiłowania prawdziwego, zwyczajnego ale soczystego życia, z którego wyciągał niesamowity blask przelewając swoje wizje na płótno, bądź zamykając je w starannie dopracowanych czarno – białych formach graficznych. Henryk Grajek zmarł w 13 dni po swojej ukochanej żonie Leokadii. Serce nie wytrzymało rozstania. Pozostawił skrawek siebie w sztuce. Najbardziej pokaźne zbiory jego prac znajdują się w Muzeum w Wałbrzychu oraz w prywatnej kolekcji wnuczki Grajka – Karoliny Hull. Za swoją pracę otrzymał 25 nagród i wyróżnień. Brał udział w kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Henryk Grajek urodził się we Francji w rodzinie górniczej, po wojnie zamieszkał w Boguszowie – Gorcach na ul. 1 maja. W tym mieście i na tej ulicy spędził całe życie. Jest inicjatorem oraz kuratorem I Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej zorganizowanego w 2002 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach. Jego mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. 1 maja w Boguszowie – Gorcach.

/Karolina Hull/

Henryk Grajek