KOLEJNA BIESIADA ZA NAMI

W sobotę 23 sierpnia 2014 r. na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowego „Witold” w Boguszowie-Gorcach Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury zorganizowała już 12 edycję Biesiady Ziemniaczanej pod Mniszkiem. Tegoroczna edycja Biesiady była nie lada gratką zarówno dla miłośników kartoflanych przysmaków jak również wszystkich tych, którzy w atmosferze doskonałej zabawy pragnęli pożegnać wakacje. Program imprezy obfitował w atrakcje kulinarne oraz muzyczne. Nie zabrakło ziemniaczanych degustacji, a do tańca publiczność zagrzewał zespół SQDO. Imprezę swoim występem rozpoczął Chór SONORO MBP-CK w Boguszowie-Gorcach, a gwiazdą tegorocznej imprezy był Grzegorz Stasiak, który przez blisko półtorej godziny bawił zebraną publiczność swoim niebywałym poczuciem humoru. Podczas imprezy ziemniaczane przysmaki z powodzeniem serwowała pani Halina Bieniecka – znana boguszowska kucharka, która za przysłowiowy „wrzut do puszki” częstowała langoszami z gulaszem wołowym i bukietem surówek, ziemniaczanymi pączkami, pierogami ruskimi oraz naleśnikami na słodko i ostro. Natomiast panie z „Klubu Igiełka” zadbały o to, by można było skosztować pysznego domowego ciasta.

Jak przystało na Biesiadę Ziemniaczaną imprezie towarzyszył konkurs o „Statuetkę Mistrza Potrawy Ziemniaczanej”, który w tym roku nabrał wymiaru międzynarodowego. Nie dość, że w konkursie wzięły udział 2 uczestniczki z czeskich Smiric, to jeszcze w jury konkursu zasiedli przedstawiciele miast partnerskich Boguszowa-Gorc: Piennes (Francja) i Smirice (Czechy).  Jurorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż do konkursu zgłoszonych zostało aż 17 potraw – było więc czego próbować.

Zgodnie z decyzją jury w składzie:

  1. Michel Mariuzzo – Mer Miasta Partnerskiego Piennes
  2. Janina Sabba – Przewodnicząca Komitetu Partnerstwa EPCI
  3. Lubos Tuzar – Starosta Miasta Smirice
  4. Izabela Katarzyna Mrzygłocka – Posłanka na Sejm RP
  5. Elżbieta Gajewska – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego/Dyrektor MBP-CK w Boguszowie-Gorcach
  6. Waldemar Kujawa – Burmistrz Boguszowa-Gorc
  7. Jolanta Woźniak – Przewodnicząca Rady Miejskiej
  8. Andrzej Chojnacki – „Duch Zagłoby” Karczmy Zagłoba w Świdnicy
  9. Jarosław Michalski – szef kuchni Karczmy Zagłoba w Świdnicy

przyznano następujące nagrody :

w kategorii „potrawa na ciepło”

I miejsce – Halina Bieniecka za potrawę „Krokiety ziemniaczane z jajkiem lub mięsem”

II miejsce – Jana Urbanova za potrawę „Torebki ziemniaczane z nadzieniem z mięsa wędzonego”

III miejsce – Jolanta Kaluch za potrawę „Zapiekanka ziemnaczana”

w kategorii „potrawa na zimno

I miejsce – Barbara Jakubiak za potrawę „Tort ziemniaczany z migdałami”

II miejsce – Halina Bieniecka za potrawę „Naleśniki na słodko i na pikantno”

III miejsce – Ewa Kaluch-Hutnik za potrawę „Chrupki ziemniaczane z dipem czosnkowym”

Ponad to zostały przyznane dwie dodatkowe Nagrody Specjalne:

Nagroda Mera Miasta Partnerskiego Piennes dla Pani Haliny Bienieckiej za „Krokiety ziemniaczane z jajkiem lub mięsem”

Nagroda Burmistrza Boguszowa-Gorc dla Pani Jany Urbanovej (Czechy) za „Torebki ziemniaczane z nadzieniem z mięsa wędzonego”

Jeden z uczestników konkursu Dariusz Majgier otrzymał również z rąk Burmistrza Boguszowa-Gorc list gratulacyjny i upominek za ukończenie z wyróżnieniem szkoły gastronomicznej.

Laureaci otrzymali nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również statuetki zaprojektowane i wykonane przez panią Elżbietę Gajewską – Dyrektora MBP-CK. Wszyscy uczestnicy natomiast otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz medale z symbolem Lotaryngii przekazane przez Michela Mariuzzo Mera Miasta Partnerskiego Piennes.

Podczas imprezy wylicytowane zostały dwa torty przekazane przez Panią Halinę Bieniecką oraz Klub Sportowy Górnik Gorce. Dochód ze stoiska prowadzonego przez Panią Halinę Bieniecką oraz z licytacji przekazano na rzecz Klubu Sportowego Górnik Gorce.

DSC_0241

DSC_0070

DSC_0065

DSC_0106

DSC_0129

DSC_0323

DSC_0288

DSC_0336