Noc Kupały już za Nami

W sobotę 19 czerwca br. mieszkańcy Boguszowa – Gorc zgromadzili się pod biblioteką  w Gorcach by wspólnie obchodzić osławioną Noc Świętojańską. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych „nastolatków” – bo tak śmiało można nazwać zebraną na imprezie publiczność – rozbawioną, uśmiechniętą i zadowoloną.

Magiczną Noc w Gorcach zainaugurowała p. Małgorzata Sycz (Zastępca Dyrektora MBP-CK), która powitała przybyłych gości oraz władze miasta: Burmistrza p. Waldemara Kujawę, p. Sekretarz Miasta – Irenę Dzilińską, Kierownika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Zygmunta Nowaczyka, a także boguszowskich radnych.

Część artystyczna rozpoczęła się występem uczniów klas IV Zespołu Szkół Samorządowychw Gorcach. Inscenizacja nie mogła dotyczyć niczego innego, jak poszukiwania „kwiatu paproci”. Sobótkowych pieśni można było posłuchać również w wykonaniu uczniów gimnazjum, którym akompaniowali m.in. p. Krystian Ogrodnik, p. Adeart Kogut oraz p. Sławomir Glinkowski. Chętne osoby mogły upleść wianki z kwiatów i ziół zebranych przez p. Annę Kogut wraz z uczniami. Specjalnie dla najmłodszych przyjechali aktorzy wałbrzyskiego Teatru Bajka, którzy zaangażowali dzieci do zabawy i konkursów sobótkowych, przeplatanych piosenkami i gagami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też, jak co roku poszukiwania kwiatu paproci zorganizowane w formie podchodów, w których wzięło udział dziesięć par ochotników. Został on odnaleziony na stadionie OSiR-u przez Rokasanę Zawiszę i Adriana Buzara. Nagrodę dla zwycięskiej pary – zaproszenie na kręgle – ufundowała Restauracja – Kręgielnia Magdalenka. Noc sobótkowa obfitowała także w koncerty zespołów muzycznych.

Na scenie pojawiła się młodzieżowa grupa reggae z Wrocławia – RABASTABARBAR, która porwała do tańca młodych miłośników „rytmicznego bujania”. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowała grupa Boguszów 500 działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury.

Atrakcją był pokaz zwyczajów świętojańskich w wykonaniu zespołu KRĄG ze Świdnicy, który nie tylko wspaniale tańczył, ale i pięknie śpiewał. O godz. 23:00 podziwiać mogliśmy pokaz sztucznych ogni przygotowany przez firmę BAMAR – Gajewski, po których do tańca przygrywał zespół SEKTRET.

Całości dopełniało świętojańskie ognisko przygotowane przez strażaków z Gorc.

Noc Świętojańską pod Mniszkiem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna –Centrum Kultury we współpracy z Zespołem Szkół Samorządowych w Gorcach.

 

tekst: Katarzyna Pierzchała, Katarzyna Bernaś
zdjęcia: Alina Binder

więcej zdjęć tutaj

zamieściła: Katarzyna Pierzchała