„Narodowe czytanie” w bibliotece

Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury miasto Boguszów-Gorce już od pięciu lat widnieje na mapie ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie. Niemalże od początku boguszowska biblioteka współtworzy zainicjowane w 2012 r. przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, wydarzenie.

Można się pokusić o stwierdzenie, że inauguracja tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie” miała miejsce właśnie w naszym mieście. 7 września br., w przeddzień ogólnopolskiej już 7 edycji akcji,  MBP-CK zaprosiło mieszkańców do wspólnego czytania fragmentów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

W piątkowe popołudnie w sali widowiskowej MBP-CK w Boguszowie-Gorcach, aktorzy Agencji Artystycznej WARTKI z Głuszycy zatrzymali płynący czas i  cofnęli słuchaczy w lata międzywojenne do odradzającej się po I wojnie światowej i ponad stu letniej niewoli – Polski. Pozwolili spojrzeć oczami Cezarego Baryki na powojenną  rzeczywistość i skonfrontować ją z obecnymi czasami i obecną rzeczywistością. Inscenizacja, którą przygotowali dla naszych widzów aktorzy: Marta Sapalska i Robert Delegiewicz była tak poruszająca, że niejednemu słuchaczowi poleciała łza wzruszenia. Kameralne spotkanie zakończyło się olbrzymimi brawami na stojąco i podziękowaniami dla artystów.

Dziękujemy naszym wiernym odbiorcom za przesympatyczne spotkanie. I zapraszamy na kolejne wydarzenia, których MBP-CK przygotowało jeszcze sporo w nadchodzącym czasie.

/M.S./