Palmy z biblioteki :)

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej- Centrum Kultury w Boguszowie- Gorcach na czele z Elżbietą Gajewską – dyrektorem instytucji zgodnie z wielkanocną tradycją wykonali, nie jedną, ale dwie okazałe palmy.

Obie mają ponad 3 metry wysokości i są zrobione z naturalnych materiałów: gałązek wierzby, bukszpanu, barwinka, kłosów zbóż i traw. Do ich ozdobienia użyto ponad 200 kwiatów z różnokolorowej bibuły. Są tam maki, tulipany, astry, piwonie, gerbery, róże, naparstnice, chabry i wiele innych misternie zrobionych kwiatów, które pracownicy biblioteki cierpliwie tworzyli przez ostatnie dwa tygodnie. Dla niektórych nie było to proste zadanie, ale każdy, na miarę swoich możliwości, starał się uczestniczyć w akcji. Duży wkład ma niewątpliwie Beata Kamińska, która istotnie przerzedziła swoją przydomową plantację bukszpanów. A Daniel Geming w warunkach ekstremalnych zdobywał wierzbowe gałązki do ozdobienia palem. Całość przypieczętowała Dyrektor Elżbieta Gajewska, która cierpliwie i ze swoim artystycznym smakiem ozdabiała drewniany drąg. Przytwierdzała zielone gałązki, kwiaty i suszone rośliny za pomocą drutów i metrów sznurków. Efekt rekompensuje trudy i pokaleczone palce.

To wspólne wykonanie palm wielkanocnych umożliwiło pogłębienie wiedzy na temat symbolicznego znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, a także utrwalenia wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm. To także świetna okazja do grupowej działalności artystycznej, do wspólnego tworzenia, integracji i bycia razem- mówią dumni autorzy palm.

Dobra atmosfera i chęć do wspólnego działania spowodowała, że z jednej planowanej palmy powstały dwa ogromne wielkanocne symbole, które w Niedzielę Palmową ozdobią kościół Parafialny pw. Św. Trójcy w Boguszowie i kościół pw. Św. Barbary w Starym Lesieńcu.

Święta Wielkiej Nocy, to jedno z najpiękniejszych, rodzinnych polskich świąt. Takiej atmosfery i serdecznych, rodzinnych spotkań nie ma nigdzie na świecie. To rzeczywiście czas radości, miłości i pojednania, czas tak potrzebny nam wszystkim. Wspólnie robiona wielkanocna palma jest tego symbolem. Niech zbliżające się Święta Wielkiej Nocy będą radosne
dla wszystkich… – podsumowuje Elżbieta Gajewska.

/Natalia Łagan/

palma2016 018

palma2016 017

????????????????????????????????????