,,Srebrny Liść Chmielu" rozstrzygnięty

W sobotę 20 listopada 2010 roku, w MBP-CK Filia nr 4 w Boguszowie – Gorcach odbyła się gala finałowa XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o „Srebrny Liść Chmielu”,  na którą licznie przybyli niemal wszyscy laureaci konkursu.

Wśród gości znaleźli się między innymi Augustyn Skrętkowicz (Starosta Powiatu Wałbrzyskiego), Irena Dzilińska (Sekretarz Miasta), Stanisław Urbaniak oraz członkowie Jury Antoni Matuszkiewicz i Henryk Król.

Galę, którą zaingurował koncert  wrocławskiego zespołu Coffee Break, poprowadziła Małgorzata Sycz  (Zastępca Dyrektora MBP-CK). Zespół zaproponował zebranym gościom program muzyczny na pograniczu jazzu, rocka oraz reggae. Następnie odczytana została laudacja Przewodniczącego Jury dr Roberta Urbańskiego, która w niezwykle prosty, ale i subtelny sposób podsumowała istotę naszego konkursu. Wręczanie nagród przeplatane było poezją laureatów, którą wdzięcznie zaprezentowała Karolina Hull z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Boguszowie – Gorcach.

Należy zaznaczyć, że w tym roku Jury Konkursu miało naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, a werdykt poprzedzony był długimi i intensywnymi obradami, po których podjęto następujące decyzje:  w kategorii „dzieci i młodzież do 18 r. ż.” równorzędne nagrody otrzymały: Klaudia Małagocka z Świebodzina godło CHIE, Joanna Nowak z Płocka godło OPAKS oraz Magdalena Paździor z Lublina godło EIRE.

W kategorii „przed debiutem”: I nagrodę otrzymała Beata Dzielicka z Tarnowskich Gór godło MARIA VIDAL, II nagrodę otrzymała Katarzyna Zając z Ozimka godło CHABRY I MAKI, III nagrodę otrzymała Małgorzata Foryś z Pustelnika  godło BŁOŃSKA. W tej kategorii przyznano również jedno wyróżnienie dla Idy Sieciechowicz z Madrytu  godło BISMILLAH.

W kategorii „po debiucie” jury przyznało trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Dorota Grzesiak z Bytomia Odrzańskiego  godło ALAUDA, Piotr Zemanek z Bielsko – Białej  godło PANTA RHEI, Katarzyna Zychla z Sieniawy Żarskiej  godło LIŚĆ POKRZYWY oraz równorzędne wyróżnienia dla Rafała Jaworskiego z Tych godło ROKOSZ oraz Mariusza Cezarego Kosmali z Legionowa godło SOPRAN i Miłosza Kamila Manasterskiego z Łomianek godło ARGON.

Laureatom konkursu składamy serdeczne gratulacje a wszystkich miłośników poezji zapraszamy do udziału w kolejnej – XIII edycji Konkursu.

Katarzyna Pierzchała

Szanowni Państwo,

W całej Polsce odbywa się co roku ogromna liczba konkursów poetyckich. Laureaci idą w dziesiątki. Czym konkurs o Srebrny Liść Chmielu różni się od wszystkich innych? Czym różnią się jego tryumfatorzy od swoich kolegów po piórze? Wystarczy spojrzeć na ich wiersze. Prawdę mówiąc, jury miało z nimi wielki kłopot. Jak bowiem porównywać nieporównywalne? Jak przekonująco wykazać, że rajski ptak jest piękniejszy od gołębia, a ananas od śliwki? Różnią się, owszem, ale czy to stanowi o estetycznej przewadze któregokolwiek z nich? Siłą poezji uczestników konkursu o Srebrny Liść Chmielu jest więc różnorodność. Ich artystyczne drogi zmierzają w zupełnie innych kierunkach i są jak seria prostych równoległych, które się nigdy nie zejdą, choć mogą się zbliżyć na tyle, by się nawzajem zobaczyć. Na tym właśnie polega walor tych wierszy: ukazują ludzkie życie w jego pięknie i brzydocie, w smutku i radości, i czynią to z wielu rozmaitych punktów widzenia.
W ten sposób udowadniają, że każdy poeta jest swoistą, odrębną indywidualnością artystyczną, a zarazem uświadamiają oczywistą prawdę, że jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć pełni istnienia. Ich liczba mówi zarazem o potrzebie poezji, o sprzeciwie wobec świata, w którym słowa ulegają dewaluacji, są nadużywane, przeinaczane, można by wręcz powiedzieć – krzywdzone. Poezja przywraca nam wiarę w piękno i sens słów. Serdecznie gratulując laureatom, życzymy im zatem nie tylko sukcesów – najwięksi pisarze musieli się wszak bez nich obejść – ale niezłomnego przekonania o wartości swojej sztuki, poczucia, że poezja – także ich poezja – jest ważna i konieczna, to poczucie bowiem da im siłę do dalszego pisania i radość z niego. Bo jak pisał Cyprian Kamil Norwid: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, / Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic.”

dr Robert Urbański

Przewodniczący jury

Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego

o „Srebrny Liść Chmielu”