TRELE MORELE – sukces w pociągu do teatru!

W dniach 14-17 maja 2014 r. w Jeleniej Górze odbył się polsko-czeski festiwal teatralny pn. Jedzie pociąg z daleka… czyli interdyscyplinarna podróż artystyczna. 

Celem „artystycznej podróży” obok konfrontacji dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych było poznanie historii oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków Karkonoszy zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie w tym: Pałacu w Pakoszowie, browaru oraz zamku w czeskich Jilemnicach, pałacu w Łomnicy, a także klasztoru pocysterskiego
w Jeleniej Górze.

Integralną częścią „artystycznych podróży” był konkurs teatralny, do którego zgłoszono aż 30 spektakli z Polski i Czech. Do ścisłego finału organizatorzy zakwalifikowali 24 zespoły w tym teatrzyk Trele Morele z MBP-CK w Boguszowie-Gorcach.

Trele Morele na przeglądzie zaprezentowało swój najnowszy spektakl pt. Bajka o szczęściu w reżyserii Katarzyny Bernaś. Spektakl przypadł do gustu zarówno publiczności jak i jurorom, którzy doceniając walory przedstawienia przyznali grupieII miejsce w kategorii teatrzyków dziecięcych. I nagroda w tej kategorii przyznana została zespołowi z Czech za spektakl pt. Król Maciuś Pierwszy. Pełny werdykt jury na stronie: odk.karkonosze.com

Przewodniczący jury – Paweł Sikora – aktor i muzyk związany z legendarnym Teatrem Wierszalin, w rozmowach kuluarowych wielokrotnie podkreślał  szczególnie wysoki poziom festiwalu, poszukiwania twórcze, dojrzałą pracę zespołową i świadomość sceniczną w prezentowanych przedstawieniach. Omawiając Bajkę o szczęściu w wykonaniu Trele Morele jurorzy w szczególny sposób chwalili konstrukcję spektaklu, dobór ról do osobowości i możliwości młodych aktorów oraz ich olbrzymią sceniczną swobodę. Docenili ponadto rolę muzyki granej na żywo. Wszystkim przypadł do gustu pięknie śpiewający i grający na gitarze osioł – w tej roli 11 letnia Patrycja Bąbel, wokalnie i instrumentalnie przygotowana przez Katarzynę Pierzchałę. Pochwały za grę aktorską zebrały wszystkie dzieci bez wyjątku: wiecznie głodna świnka, uwielbiająca „obierki z sosikiem” (w tej roli 5 letni Konrad Matusik), kogucik: Jakub Matuszewski, kurki: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Julia Lipowicz, Maja Szczepaniak, Ania Majek, myszki: Hania Płonka, Zuzia Ciągło, Marta Kaczmarek, Olimpia Pawlak Weronika Majek, dziadek (Mikołaj Matusewicz) oraz handlarz (Hubert Matusik), a także dwie postaci z maskami: Marika Jodełka, Ola Barczuk.

Zespół z Boguszowa-Gorc jako kilkukrotny laureat festiwalu w Jeleniej Górze został dodatkowo wyróżniony propozycją przygotowania etiudy teatralnej dotyczącej historii jednego z czterech zwiedzanych zabytków architektury, a mianowicie Pałacu w Łomnicy. Etiuda z powodzeniem została zaprezentowana w stylowych pomieszczeniach pałacowego folwarku i sprawiła mnóstwo radości zarówno występującym członkom teatrzyku Trele Morele jak i publiczności zgromadzonej w Pałacu.

Bajka o szczęściu: Premiera 14 kwietnia 2014 r.

Wykonanie kukieł z papiermache: Patrycja Kasprzyk

Kostiumy: Danuta Krejner, Janina Sibirska

Scenariusz: Izabela Degórska

Obraz 593                        zdj. K. Latus-Gruszka
Obraz 425            zdj. K. Latus-Gruszka
Obraz 743            zdj. K. Latus-Gruszka