WAKACJE W MBP-CK

„Trzy minuty grozy”…..  czyli jak nakręcić upiorny film!

10 sierpnia w bibliotece w Gorcach odbyły się kolejne już zajęcia z cyklu „Wakacje z duchami”.  Tym razem  uczestnicy zajęć (wielbiciele Harrego Pottera, wilkołaków, straszydeł, wampirów, zjaw i czarownic)  postanowili stworzyć własną upiorną historię i na jej podstawie nakręcić film.

Jak wiadomo powstawanie chociażby krótkiego filmiku wiąże się z długimi i mozolnymi przygotowaniami. Wszystko zaczyna się od ogólnego zarysu filmu, następnie powstać musi charakterystyka postaci oraz scenariusz. Na koniec kostiumy, charakteryzacja, no i oczywiście próby.

Dlatego nie było czasu na nudę. Wszystkie dzieci ochoczo przystąpiły do tworzenia filmowego scenariusza ociekającego grozą oraz dużą dawką dobrego humoru. Ilu uczestników, tyle pomysłów każdy chciał mieć swój wkład w napisanie „upiornej” historii.

Kiedy scenariusz był już gotowy i wszystkie role obsadzone, dzieci równie chętnie zabrały się za przygotowywanie kostiumów. W ruch poszły nożyczki, taśma, szary papier, kolorowa bibuła oraz flamastry. I dosłownie po kilku minutach dział dziecięcy biblioteki w Gorcach zaroił się od uśmiechniętych straszydeł.

Po kilkunastu dublach byliśmy gotowi do nakręcenia naszego filmu.
Za kamerą stanęła Katarzyna Pierzchała, muzykę odtwarzała Katarzyna Bernaś a filmie wystąpili:

– rodzina Wampirów: Martyna Fita, Oliwia Kuleszo, Marta Świątek  i Hania Płonka;

– kartonowe upiorki: Julka Kuźma  i Maciek Hoffmann;

– czarownice: Wiktoria Świkszczo, Karmen Bierówka i  Martyna Baranowska;

–  oraz wilkołaki: Michał Hoffmann, Igor Omeliński  i Oliwia Sobierajska.

Chociaż przygotowania do nakręcenia naszego filmu trwały blisko dwie godziny, a sam film tylko trzy minuty, to sprawił on wszystkim zebranym całą masę radości. Czego przykładem są poniższe zdjęcia.

Katarzyna Pierzchała,
Katarzyna Bernaś

Straszydło nie takie straszne czyli wakacje z duchami w Gorcach

Duchy, zjawy, senne mary, potwory i różne straszydła opanowały bibliotekę w Gorcach. 8 sierpnia na specjalnie zorganizowanych w ramach wakacji zajęciach wszystkie odważne dzieci mogły pobawić się z przyjaznymi duchami, i równocześnie same stworzyć „balonowe” wariacje na ten temat. Szesnastka śmiałków (dziewcząt i chłopców) pod czujnym okiem opiekunki – Katarzyny Pierzchały z oddziału dziecięcego – wykreowała „straszny świat zjaw i mar”.

Podczas dwugodzinnych zajęć nie zabrakło czasu na aktywne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, których zadaniem było wzmocnienie pozytywnych relacji  grupie, wzajemna integracja, a także trening zaufania.

Zaprzyjaźnione ze sobą dzieci z dużą dozą dobrej energii skoncentrowały się na następnej części zajęć, która pomagała w rozwijaniu wyobraźni oraz zdolności manualnych. Uczestnicy zajęć otrzymali kolorowe balony, z których już po chwili powstały przerażające duchy, potwory i dziwolągi. Balonowe duchy przybrały różne postacie. Wszystkie były piękne i straszne, a w ich gronie swoje miejsce odnalazł także „Duch Irokez.”

Następnie w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy, mniejsze grupy miały za zadanie wymalować na szarym papierze „magiczny kraj duchów”, w którym wszystko jest dozwolone. Nie trzeba było długo czekać, by pojawiły się pierwsze efekty. Szary papier zamienił się w arcydzieła – każde przekazywało inną tajemniczą opowieść. Znaleźć tam można było jeźdźców bez głowy, białe damy, kosmitów a nawet Terminatora walczącego z Hydrą.

Zajęcia przygotowane przez Filię  nr 4 przyciągnęły nawet maluchy na stałe mieszkające w Wielkiej Brytanii, a także w innych rejonach Polski.

Wszystkich chętnych zapraszamy już w najbliższy piątek 10 sierpnia w godzinach od 12.00 do 14.00 na następne spotkanie z „duchami”.

Katarzyna Pierzchała


Wakacje w MBP-CK już zainaugurowane

6 sierpnia br. w MBP-CK w Boguszowie-Gorcach gościliśmy aktorów z Krakowa, którzy przyjechali do nas z interaktywnym przedstawieniem pt. „Wilk i zając w mieście”. Jak zwykle przy tego typu atrakcjach sala widowiskowa, zapełniła się błyskawicznie. Blisko 80 dzieci ochoczo przyjęło tytułowych bohaterów i odważnie towarzyszyło im w ich przygodach.

„Wilk i Zając w mieście” to bajka humorystyczna, dynamiczna, interaktywna. Głównym mottem  spektaklu jest dewiza – ruch to zdrowie. Propaguje zdrowy tryb życia, sport, zdrowe odżywianie, a także zapoznaje  z głównymi zabytkami Warszawy.

Zabawne przygody bohaterów nie tylko śmieszyły, ale miały też element edukacyjny   i wychowawczy. Dzieci mogły poznawać zabytki Warszawy, rozpoznawać owoce i warzywa, uczyć się nowych piosenek. Nasi młodzi podopieczni aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, dobrze się przy tym bawiąc.

Za przekazanie edukacyjnych treści w humorystyczny sposób dzieci podziękowały gromkimi brawami, a aktorzy podziękowali za ciepłe przyjęcie.

Na kolejne przedstawienie w wykonaniu Studia Teatralno-Rozrywkowego DUET  z Krakowa zapraszamy już 23 sierpnia br.

SMOCZKI, SMOKI I SMOCZYSKA KAŻDY OGNIEM ZIEJE Z PYSKA czyli smocze historie w Fili nr 2

Jedno można przyznać – Dzieci z I Kuźnic bardzo lubią historyjki o smokach. Tych strasznych, ogromnych, ziejących ogniem i tych przyjaznych oraz zabawnych. Dlatego jedne z kolejnych wakacyjnych zajęć, które odbyły się 8 sierpnia,  rozpoczęły się od wysłuchania przez dzieci najbardziej znanych legend opowiadających o smokach. Były legendy polskie m.in. „O SMOKU WAWELSKIM” oraz te pochodzące z innych krajów jak np. legenda z Tanzanii pt. „SMOK Z JEZIORA”. Po wysłuchaniu smoczych historii dzieci wykonując rysunki przedstawiły swoje wyobrażenia o tych istotach. Oczywiście nie mogło zabraknąć ciekawych historyjek o odkryciach ludzi dotyczących smoków, rozpoczynając od starożytnego geografa i historyka piszącego o smokach, a kończąc na  Nessi – potworze z Loch Ness. Zwieńczeniem zajęć były zabawy z plasteliną, podczas których powstało wiele kolorowych smoków i smoczków.

Dominika Przybył




POZDROWIENIA Z WAKACJI w Filii nr 2

3 sierpnia 2012 roku w MBP-CK Filii nr 2 odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach akcji „WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ” zatytułowane POZDROWIENIA Z WAKACJI. W dobie telefonów komórkowych mało kto wysyła obecnie kartki z pozdrowieniami z letnich wyjazdów – A SZKODA! Przecież, to co tradycyjne i stare też może być atrakcyjne i warte zainteresowania, o czym przekonała swoich podopiecznych bibliotekarka –  Dominika Przybył z Filii nr 2. Pani Dominika pierwsze zajęcia wakacyjne poświeciła właśnie tradycyjnym pocztówkom. Podczas zajęć dzieci, przy wykorzystaniu różnych materiałów papierniczych oraz naturalnych takich jak np. muszelki, piasek, trawa, makaron czy też ryż, wykonały pocztówki z  podróży. No ale, jak pocztówka – to pozdrowienia. A, że napisanie ciekawych pozdrowień, to nie jest wcale taka łatwa sztuka, przekonały się dzieci, w kolejnej części zajęć. Każdy uczestnik, bowiem, musiał się wcielić w wylosowaną postać  i zredagować odpowiednie pozdrowienia. Zabawy i śmiechu było co niemiara, a dobra zabawa poszła w parze z walorami edukacyjnymi zajęć.

Już teraz zapraszamy na kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży, zgodnie z zamieszczonym na stronie www.mbp-ck.pl harmonogramem zajęć wakacyjnych.

Dominika Przybył