Wakacje w mieście z MBP-CK !!!

Podczas tegorocznych wakacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury i jej filiach nie zabrakło rozmaitych zajęć dla dzieci i młodzieży, które łączyły w sobie zarówno zabawę, jak i naukę. Bawiliśmy się wspólnie już od 28 czerwca, kiedy to odbyły się pierwsze nasze zajęcia pn. „WAKACJE BEZ UZALEŻNIEŃ”. W ruch poszły skakanki, piłki i kreda. Były też stare i nowe zabawy podwórkowe.

5 lipca Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach po raz kolejny zaprosiła dzieci ze wszystkich filii bibliotecznych na Święto Latawca. Latawce to pierwszy krok do oderwania się od ziemi i urzeczywistnienia największego marzenia człowieka o lataniu! Budując latawce wzmacniamy więzi rodzinne, integrujemy się z przyjaciółmi, lepiej poznajemy osoby nam bliskie. Budowa latawców jest także doskonałą okazją do wspólnej pracy ojca z synem, brata z siostrą czy grupy dzieci. Przygotowanie zajęć integracyjnych dla dzieci to doskonała okazja do tego, aby dobrze się bawiąc, poznać bardziej i wzmocnić swoje więzi z osobami, które widzimy na co dzień.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody dzieci bawiły się świetnie. Podczas konstruowania swoich latawców dzieciom towarzyszył uśmiech na twarzy, były pełne zapału i energii. W efekcie powstały przepiękne konstrukcje. Małe, duże, kolorowe, profesjonalne, amatorskie, jednym słowem najróżniejsze. Uczestnicy zabawy nie konkurowali ze sobą o to kto ma większy, czy bardziej kolorowy latawiec. Zwycięzcą była każda osoba, która pojawiła się w boguszowskim Centrum Kultury, aby spędzić z nami wakacje w sposób kolorowy. W przerwie spotkania na wszystkie dzieci czekała dodatkowa niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku.

Święto Latawca 2011r. można zatem zaliczyć do udanych imprez. Było dużo śmiechu, radości, zdrowej rywalizacji oraz sympatycznego odniesienia osób biorących udział w imprezie. A już za tydzień na kolejnej imprezie plenerowej będziemy mogli podziwiać dziś zbudowane, szybujące po niebie latawce.

Kolejny wtorek 12 lipca upłynął nam w miłej atmosferze i blasku słońca na leśniczówce. Zabawom tematycznym, integracyjnym i sprawnościowym nie było końca. Dzieci ze wszystkich filii tłumnie zjechały na malownicze, leśne tereny, aby wziąć udział w przygotowanym specjalnie dla nich LETNIM GRANIU NA POLANIE. Wspólne ognisko
i muzykowanie sprawiły, że czas szybko płynął i żal było się rozstawać.

19 lipca Filia nr 4 stała się siedzibą teatralnych igraszek. Na specjalnie przygotowane przez Katarzynę Pierzchałę zajęcia przyjechały do nas dzieci z pozostałych Filii MBP-CK. Przez blisko cztery godziny, niemal pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci wraz ze swymi opiekunami przygotowywała scenografię, kostiumy oraz scenariusze do dwóch znanych nam wszystkim bajek o Kopciuszku oraz Czerwonym Kapturku. Impreza rozpoczęła się na placu przed budynkiem biblioteki w Gorcach krótkimi zabawami integracyjnymi oraz teatralnymi. Potem przyszedł czas na pracę w grupach, gdzie pod czujnym okiem opiekunów powstały zupełnie nowe inscenizacje. Pomysłowość dzieci nie zna granic, dlatego między innymi złe siostry Kopciuszka wciągnęła kosmiczna czarna dziura, a Czerwony Kapturek dowiedział się o tym, że ma brata: Zielonego Kapturka.

27 lipca 2011 roku w sali widowiskowej MBP- CK w Boguszowie- Gorcach odbyła się impreza podsumowująca prężnie prowadzoną prze cały lipiec akcję „Wakacje bez uzależnień”. W zajęciach prowadzonych przez Natalię Łagan uczestniczyło około 70 dzieci ze wszystkich dzielnic miasta.

Cała Polska z niecierpliwością oczekuje Piłkarskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej, których Polacy są gospodarzami. Mimo że do Euro 2012 pozostało jeszcze sporo czasu młodzi uczestnicy zajęć w boguszowskim Centrum Kultury mogli poczuć na własnej skórze atmosferę mundialu oraz zdrowej sportowej rywalizacji a jednocześnie integrować się z rówieśnikami oraz kształtować swoje umiejętności społeczne.

Trwające niemal cztery godziny spotkanie rozpoczęło powitanie dzieci, przedstawienie tematu spotkania oraz ustalenie zasad. Wspólne określenie reguł obowiązujących podczas zajęć pozwoliło dzieciom poczuć się pewnie i jasno określić co wolno a czego nie należy robić. Następnie dzieci powitały się ze sobą różnymi częściami ciała oraz poznały swoje zainteresowania uczestnicząc w zabawach integracyjnych prowadzonych zgodnie z filozofią klanzy oraz Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

Gdy dzieci poznały się, otrzymały naklejki z różnokolorowymi piłkami. Od tego czasu uczestnicy zajęć pracowali w czterech grupach, z których każda miała przydzielonego jednego opiekuna. Zieloni, niebiescy, czerwoni i żółci mieli do wykonania rozmaite zadania. Dzieci z przygotowanych artykułów papierniczych jedną osobę z grupy miały na chwilę zmienić w bramkarza, cheerleaderkę, sędziego i piłkarza. Śmiechu było co niemiara gdy dzieci w przebraniach z kolorowej bibuły i wstążeczek zamieniały się w sportowców. Zadaniem drużyn było również ułożenie i wykrzyczenie  hasła dopingującego zespół do boju. Podczas zajęć odbyło się także szereg konkurencji ruchowych m.in. przenoszenie piłki rakiem, odbijanie piłki głową oraz przeciąganie liny, w którym mocnych sobie nie miała drużyna niebieskich. Lecz tak naprawdę wygranymi były wszystkie dzieci, które brały udział w zabawie. Po treningu ruchowym dzieci zaproszone zostały na słodki i pyszny poczęstunek. Gdy uczestnicy wypili soki i zjedli słodkie bułki powrócili na symboliczne boisko powstałe w Centrum Kultury i kontynuowali sportowe rozgrywki. Podczas meczu na balony w ciągu 2 minut dzieci starały się odbijać z pola karnego jak najwięcej balonów przeciwników.
Po zaciekłej walce na boisku drużyny wytypowały po jednym faulowanym zawodniku, którego pozostali członkowie drużyny opatrywali za pomocą papieru toaletowego.

Na zakończenie zabawy dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych i wymieniły się opatrzonymi swoimi autografami, własnoręcznie stworzonymi piłkami. Dzięki miłym gestom na zakończenie spotkanie wakacyjne zostanie w pamięci dzieci na dłużej. W nagrodę za miłą zabawę oraz atmosferę przyjaźni i pomocy każde z dzieci otrzymało plażowe, wakacyjne upominki.

Opiekę nad dziećmi sprawowały Dominika Rudzińska, Maria Owcarz, Natalia Łagan, Marzena Kwiatkowska oraz Katarzyna Pierzchała. Scenariusz zajęć przygotowały Natalia Łagan oraz Maria Owcarz.

Podsumowując akcję letnią przygotowaną przez MBP-CK chciałoby się powiedzieć „Wakacje, wakacje czar wakacji mija, ale w bibliotece miła była każda chwila”.