XIX Babski Comber już za nami!

 27 lutego, w tłusty czwartek, bibliotekę w Gorcach, już po raz XIX opanowały baby combrowe gdyż tradycyjnie właśnie tego dnia organizowana jest Babska Biesiada Combrowa Miasta Gorc-Boguszowa.

Biesiada Combrowa to babska zabawa kostiumowa, która od blisko 20 lat cieszy się olbrzymim powodzeniem. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło Wieś tańczy i śpiewa… na sali królowały więc panie w kolorowych, ludowych strojach, fartuchach a’la Elżunia Kleczkowska, gumowcach i kwiecistych wiankach. Nie zabrakło elementów wiejskiej scenerii – strachów na wróble, wozu z sianem, drewnianej beki na kapustę oraz zbudowanego na tę właśnie okazję wiejskiego wychodka, który okazał się najbardziej obleganym i najczęściej fotografowanym miejscem.

Program combrowy obejmował tańce do upadłego z zespołem Sekret oraz przyśpiewki ludowe w wykonaniu członków zespołu pieśni i tańca. Nad poprawnym przebiegiem imprezy czuwała, jak zwykle Halina Krysta, w tym roku w roli kierowniczki PGR-u –, wraz z dwiema pomocnicami Kasią i Marysią. Nieposłuszne i niesforne uczestniczki zabawy musiały liczyć się  z dotkliwymi karami (także cielesnymi). Za nieprzestrzeganie combrowych zasad groziło ugniatanie bosymi stopami kapusty w beczce, zakuwanie w dyby, a nawet dotkliwe razy „dupochlastem”.

Spokoju nie zaznali zaproszeni na Babską Biesiadę nieliczni mężczyźni, którym jak tradycja karze obcięto krawaty (tzw. zwisy męskie) oraz przymuszono do bezwzględnego posłuszeństwa paniom obecnym na imprezie. Panowie wykazali się ponadto umiejętnościami tanecznymi, a ich brawurowe wykonanie krakowiaka wzbudziło zachwyt i entuzjazm zebranych bab.

Kolejna XX Babska Biesiada Combrowa odbędzie się w tłusty czwartek roku 2015, w Centrum Kulturalno-Kongresowym WITOLD, w Gorcach, a jej hasłem przewodnim będzie GÓRNICTWO.  

            /Katarzyna Pierzchała/

IMG_6691

IMG_6667

IMG_6755