"Sobótki czar…" w Gorcach

  • 23 czerwca 2009
  • 20 czerwca br. przed biblioteką w Gorcach miała miejsce impreza rekreacyjna pn. Sobótki czar… czyli Noc Świętojańska pod Mniszkiem.
    Zgodnie z tradycją impreza rozpoczęła się późnym popołudniem i po raz pierwszy trwała aż do północy. Organizatorzy przedsięwzięcia Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej-Centrum Kultury oraz Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach zadbali o zioła i kwiaty polne, które przez całą imprezę służyły do wicia wianków. Dzięki temu niemal każda dziewczynka, panna, i panienka, duża czy mała, zgodnie ze staropolskim zwyczajem miała na głowie wianek.
    W tę wyjątkową noc dopisała zarówno pogoda jak i publiczność. Program sobótkowy, łączący elementy obrzędowe z rozrywkowymi zgromadził nie tylko mieszkańców Boguszowa-Gorc ale również okolicznych miejscowości. Na tarasie przed biblioteką zagrał zespół Adić Orchestra na egzotycznych, afrykańskich instrumentach, a do tańca przygrywał zespół Secret. Nie zabrakło też pokazów tanecznych zespołu Boguszów 500. Zaprezentowały się grupy pracujące z instruktorami: Edytą Kasprzyk oraz Marcinem Nosalem.
    Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych. Olbrzymią popularnością cieszyły się konkursy dla dzieci i młodzieży, w tym ten najważniejszy – poszukiwanie kwiatu paproci. Magiczny kwiat odnaleźli uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych – Roksana Zawisza oraz Adrian Buzar, którzy w nagrodę otrzymali zaproszenie do kręgielni „Magdalenka” oraz na słodki poczęstunek. Dzieci chętnie uczestniczyły również w wiciu wianków, w konkursie plastycznym na najpiękniejszy kwiat paproci oraz w tańcach świętojańskich i innych.
    Punktem kulminacyjnym uroczystości był przepiękny pokaz tańca sobótkowego przygotowany przez zespół Boguszów 500 oraz pokaz tańca ognia w wykonaniu grupy Gorgona.