CZŁOWIEK Z PASJĄ

„Życie z pasja po prostu lepiej smakuje” to motto spotkania czytelniczego, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury  w Boguszowie-Gorcach w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2” w dniu 4 grudnia 2014 roku. W spotkaniu uczestniczyli podopieczni pani Agnieszki Błażuk z klasy 6 ”A” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Boguszowie-Gorcach. Gościem specjalnym spotkania był pan Jan Beszterecha, który z niezwykłym zaangażowaniem opowiedział uczniom o swoich pasjach, zainteresowaniach i pracy nad sobą.

 Jan Beszterecha od urodzenia jest mieszkańcem naszego miasta. Z zawodu nauczyciel z 31 letnim stażem, z zamiłowania pasjonat turystyki, muzyki oraz przyjaciel dzieci i młodzieży. Aktywnie uczestniczy w życiu miasta jako przewodnik wycieczek, juror konkursu Piosenki Turystycznej, opiekun grup podczas rajdów. Odpowiedzialny, zrównoważony, empatyczny – tak można określić osobę pana Jana. Gość spotkania wprowadził uczniów w świat swoich pasji, ciekawie opowiedział o korzyściach płynących z rozwijania zainteresowań, zachęcając do czynnego uprawiania turystyki pieszej. Zaprezentował zdobyte odznaki turystyczne, które świadczą o wytrwałości i konsekwencji podjętych działań i są swoistą materialną nagrodą za trud górskiej wędrówki. Starał się przekazać, iż jednym z najważniejszych motywów podejmowania takich wyzwań są względy natury estetycznej, emocjonalnej i poznawczej. Uczniowie uczestniczyli w rozmowie opowiadając o swoich zainteresowaniach. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja nowości książkowych, przewodników turystycznych, map i informatorów związanych z regionem. Pan Jan zaproponował uczniom zorganizowanie na wiosnę wspólnej wycieczki.

Wybór osoby pana Jana Beszterechy okazał się wyborem trafnym, gdyż człowiek, który posiada pasje jest osobą interesującą dla innych, mającą dużą wiedzę oraz indywidualność.  Uczniowie i organizatorzy spotkania brawami podziękowali panu Janowi za poświęcony czas i niezwykłą serdeczność.

                                                                              /Katarzyna Latus-Gruszka/

m

l