Z Książką Na Walizkach

Pomysłodawcą akcji Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH jest Wojciech Karwacki – dyrektor Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który inicjatywę tę powołał do życia w 2004 roku.
Celem akcji jest dotarcie z literaturą dziecięcą do najodleglejszych zakątków Dolnego Śląska poprzez bliskie spotkania z autorami i ilustratorami prozy dziecięcej. Program ten realizowany jest na przełomie maja i czerwca. Początkowo ekipa pisarzy odwiedzających poszczególne miejscowości liczyła 5 osób, jednak rokrocznie liczba ta się powiększa i obecnie liczy sobie 11 osób. Boguszów – Gorce odwiedzą min. Joanna Olech, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska i in. Istotną informacją jest to, ze to właśnie Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach została wytypowana do przeprowadzania tegorocznego Finału akcji. Nie możemy również zapomnieć, że każdemu finałowi towarzyszy kiermasz książek zorganizowany przez współpracujące z przedsięwzięciem wydawnictwa Ossolineum i Literatura. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców 2 czerwca 2009 na rynek w Boguszowie – Gorcach, gdzie wspólnie z nami przeżyją to wyjątkowe i niepowtarzalne święto książki.

Źródło: http://www.wbp.wroc.pl

 

Sylwetki autorów:

Paweł Beręsewicz: Urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jeste autorem opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumaczemi leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez dłuższy czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana. Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem Skrzat. Najważniejsze przekłady jego autorstwa to Olbrzym z Zamczyska Baśni Briana Pattena (Skrzat 2005), Księga smoków Edith Nesbit (Skrzat 2006), Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina (Skrzat 2006) i Przemiana Margaret Mahy (Skrzat 2007). Jest również współautorem i autorem kilku słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. Współtworzył Wielki Słownik angielsko-polski i polsko-angielski PWN-Oxford. Mieszka w Warszawie. Jest żonaty i mam dwoje dzieci.

Agnieszka Frączek: z wykształcenia jest germanistką i leksykografem,a z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako adiunkt-językoznawca. Wielką frajdę sprawia jej zabawa językiem – zwłaszcza w twórczości dla dzieci. Wydała m.in. "Słonia na hulajnodze", "Chichopotama", "Bamboszkowe opowieści", "Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek". Mieszka i pracuje w  Warszawie.  Niedługo, bo już w czerwcu odwiedzi Boguszów by przybliżyć jego najmłodszym mieszkańcom swoją twórczość.

Barbara Kosmowska: urodziła się 24 stycznia 1958 w Bytowie. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Zadebiutowała publikując wiersze w czasopiśmie „Na przełaj”. Jej pierwsza powieść „Głodna kotka” ukazała się w 2000 roku, nakładem wydawnictwa „Twój Styl” – która jednak pomimo ustaleń nie trafiła do księgarń. Napisała również książkę dla młodzieży „Buba”, którą wysłano na konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni”. W swoim dzisiejszym dorobku ma również inne powieści m.in. w 2001 ukazał się „Teren prywatny”; w 2002 „Prowincja”, „Gobelin” i „Buba”; w 2003 „W górę rzeki”; w 2004 „Niebieski autobus” czy wydana w 2005 roku książka „Myślinki”. Obecnie mieszka wraz z mężem Januszem z zawodu inżynierem elektrykiem, oraz dwoma córkami: Iwą (studentką Filologii Fińskiej w Poznaniu) i Natalię (uczennicę II klasy LO).

Joanna Olech (ur. 1955) z wykształcenia grafik, autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci, laureatka licznych prestiżowych nagród.
Jej Czerwony Kapturek (seria Niebaśnie) otrzymał wyróżnienie w zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie (za tekst Joanny Olech i grafikę Grażki Lange) w konkursie Książka Roku 2005 organizowanym przez polską sekcję IBBY. Dynastia Miziołków (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10–12 była jej debiutem literackim.

Joanna Papuzińska urodziła się w 1939 r. w Warszawie. Prozaik, poetka, krytyk literacki, pracownik naukowy, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY oraz redaktor naczelna miesięcznika „Guliwer”.  Wydała zbiorki poezji i wierszowane opowieści, m.in. Pims, którego nie ma, Nasza mama czarodziejka, Ściana zaczarowana, Agnieszka opowiada bajkę, Czarna łapa, Wędrowne wierszyki, Uśmiechnięta planeta, Jesienna przygoda, Wędrowcy, Czarna jama, Szumikraj, Stare i nowe wierszyki domowe.  Jest również autorką trzyczęściowej opowieści dla najmłodszych: "A gdzie ja się biedniuteńki podzieję", "Rokiś wraca, Rokiś" i "Kraina dachów". W 1994 r. opublikowała autobiograficzne wspomnienia z lat wojny i pierwszych lat odbudowy stolicy Darowane kreski. Jest także autorką licznych prac teoretycznych z zakresu czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dla dzieci. Laureatka wielu nagród.

Marcin Antoni Brykczyński pisze i tłumaczy książki dla dzieci. Nawet jeśli mają zupełnie siwe włosy. Oprócz wydań książkowych, jego teksty były drukowane w ilustrowanych pismach dla dzieci i rodziców. Znajdują się również w licznych podręcznikach oraz na stronie internetowej Gnosis. Lubi radio, jako medium rozwijające wyobraźnię. Występował wielokrotnie w popularnej audycji radia BIS – "Zygzak", czytając, napisane specjalnie na tę okazję, wiersze i opowiadania. Nieobca jest mu publicystyka. Gazeta Bankowa drukowała przez półtora roku jego cotygodniowy, rymowany mini-felieton polityczny pod tytułem: "Z cienkiej rurki".

Roksana Jędrzejewska – Wróbel to młoda gdańszczanka, która przez długi czas w miesięczniku "Dziecko" radziła rodzicom jak wytrzymać z dziećmi. Teraz pisząc bajki pomaga dzieciom wytrzymać z rodzicami, w czym dzielnie pomaga jej własne potomstwo – Marianna, Wojtek i Hania. Absolwentka Filologii Polskiej UG, obecnie na chwilę przed obroną pracy doktorskiej połączonej z edycją listów Kazimiery Iłłakowiczówny, napisanej pod kierunkiem prof. Stefana Chwina. Współpracuje z miesięcznikiem dla rodziców "Dziecko" jako autorka tekstów poradnikowych i felietonów oraz z dwutygodnikami dla dzieci – "Świerszczyk" i "MIŚ" a także Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek.

Wanda Chotomska – studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949; w 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w "Świerszczyku", podpisywane pseudonimem "Wanda Miron". Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka (1962-1973). Otrzymała wiele nagród, została odznaczona Orderem Uśmiechu (1969). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Dodaj komentarz